Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Revoluce, Egypt, euforie, desiluse, smrt a tyranie

12. 02. 2011 12:17:00
Liberální demokracie je lepší než Mubarak, ale Mubarak – či někdo jako on - je lepší než Chomejní a jeho klony. Např. Muslimské bratrstvo.

Rok 1789: konec absolutistické vlády bourbonské dynastie, konec Bastily; kdo by se tomu netěšil? Nastane konstituční monarchie, Francie bude jako Anglie...

Rok 1917: konec carského samoděržaví; nejdřív vláda demokratické pravice (kadetů), pak demokratické levice (Kerenského). Kdo by se tomu netěšil; Rusko bude jako Amerika...

Rok 1979: šáhova armáda odmítla střílet do lidu; kdo by se tomu netěšil? Írán bude jako – jako co, vlastně? Sekulárně-liberální Švédsko?

Francouzská revoluce vedla k jakobínskému teroru Marata, Dantona a Robespierra, ke gilotině. Jakobíni zavraždili za pár měsíců hrůzovlády více nevinných, než Bourboni stihli za staletí. Revoluce způsobila zlo mnohonásobně větší, než režim starý. Bastila byla dětskými jeslemi ve srovnání s gilotinou.

Výsledek revoluce ruské? Totalitní vláda Lenina a Stalina: tisíckrát – ba milionkrát - horší, než režim ubohého Nikolaje II. Čeka a holodomor na Ukrajině vyprávějí ten příběh. A taky gulag a Solženicyn.

Írán? Fanatický ajatolláh Chomejní - vedle něhož bývalý šáh byl levicovým socialistickým pokrokářem (kterým i skutečně byl) - popravoval starce, děti, ženy. Zhusta a s gustem.

Bylo lze formulovat „železný zákon dějin“: každá revoluce, jež se odehrála po té americké v roce 1776 – tj. každá od francouzské 1789 včetně až do – (a teď to na chvíli nechám otevřené)... vedla k režimu horšímu, méně svobodnému, tyranštějšímu a krutějšímu, než byl ten, proti kterému tak „idealisticky“ revoltovala. Každá vedla ke zhoršení, každá byla zlem.

Louis XVI. byl špatný? Dostali jste Marata a Robespierra.

Nikolaj II. byl špatný? Dostali jste Lenina a Stalina.

Wilhelm II. a Hindenburg byli špatní? Dostali jste Hitlera.

Čankajšek byl špatný? Dostali jste Maa a „Velkou kulturní revoluci“.

Batista byl špatný? Dostali jste Castra a Guevaru.

Britský kolonialismus byl špatný? Dostali jste Idi Amina.

Proamerické vlády Jižního Vietnamu a Kambodže byly špatné? Dostali jste Pol Pota.

Šáh byl špatný? Dostali jste Chomejního.

Atd., atd.

Tento „železný zákon dějin“ – každá revoluce či tzv. „národně-osvobozovací“ hnutí povede k režimu větší státní svévole, tyranie a nesvobody, než nedokonalý diktátorský pravicový režim, proti kterému ve jménu těch nejlepších ideálů protestují, aby jej svrhly a pak nahradily peklem – vedl nás, studenoválečné konzervativce, k zároveň mocensko-realistickému i humanisticko-idealistickému přesvědčení tomuto: v severní Americe a v západní (dnes západní a střední) Evropě nejlepší formou vlády jest liberální demokracie, a všude jinde ve světě prozápadní pravicový autoritativní režim.

Praktické poučení? Ve jménu milionů lidských životů, které takto budou ušetřeny, ale jinak by byly zmařeny, objeví-li se někde ve třetím světě revolta proti prozápadnímu autoritativnímu statu quo, rozkazy mají být vydány: „Revoluci potlačit!“

Pak přišel rok 1989. Ukázalo se, že revoluce může být i dobrá. Revoluce může vést i k větší svobodě, k omezení státní moci, k umenšení svévole, k odstranění tyranie a k jejímu nahrazení ústavním režimem.

Stejně jako se tak stalo v Americe 1776, stalo se tak i ve střední a východní Evropě 1989. Říká se tomu konzervativní revoluce (vůbec první byla ta britská „Slavná“ 1688).

A nyní otázka za sto milionů:

Je Egypt 2011 spíše Amerikou 1776 a středo-východní Evropou 1989; anebo je naopak spíše Francií 1789, Ruskem 1917, Německem 1933, Čínou 1949, Kubou 1959, Kambodží 1975, či Íránem 1979?

Poctivou odpovědí je: „Nevíme.“

Ony davy na náměstí Tahrír jsou opojné pro každého, kdo miluje svobodu. A jsou taky mementem pro každého, kdo má rozum (tj. pro každého konzervativce) – který tudíž ví, co následovalo po revolucích 1789, 1917 či 1979.

Ano, proboha, ať jsou v Egyptu volby. Ale taky ano, proboha a proboha – a proboha a proboha - a proboha - ať armáda s prozápadním a na Západě vzdělaným generálním štábem v čele má v Egyptě právo veta nad nápady z voleb vzešlých „demokratických“ representací, - a ať má právo i na něco víc, než jen veto.

Liberální demokracie je lepší než Mubarak, ale Mubarak – či někdo jako on - je lepší než Chomejní a jeho klony. Např. Muslimské bratrstvo.

Autor: Roman Joch | sobota 12.2.2011 12:17 | karma článku: 37.07 | přečteno: 4515x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Lískové oříšky

Letos byla slušná úroda lískových oříšků. Udělal jsem si tedy výpravu na kraj města, kde není problém najít lískové keře.

8.12.2019 v 21:28 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 150 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

38 000 000 Kč dali zákazníci v Lidlu na nemocné děti

Včera byla na Staroměstském náměstí charitativní akce, kde dostala o.p.s. Život dětem několik dárků ve formě ohromných šeků od dárců, jejichž hodnoty byly od 100 000 tisíc až po 38 000 000 Kč. Dostavil se i generální ředitel

8.12.2019 v 17:27 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 516 | Diskuse

Petr Šimík

Svoboda slova a vzájemné scházení se

Máme za sebou demonstracemi protkaný listopad a příští týden nás čeká dalších Milion chvilek nebo milion chvilek? Je to demonstrace nebo scházení se? Má to nějaký význam? Jaký by z toho měl být výstup? Zde dávám svůj názor.

8.12.2019 v 16:12 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Vilém Ravek

Vánoční dárek – neopakovatelná příležitost k pomstě.

Nemá cenu si zastírat, že ne úplně všichni chtějí vánočním dárkem potěšit. Jsou i tací, kteří o svátcích míru a klidu touží po jediném. Někoho, koho nemohou celý rok vystát, pořádně naštvat.

8.12.2019 v 15:52 | Karma článku: 10.07 | Přečteno: 341 | Diskuse

David Dvořák

ODS - zoufalé želé na systemizovaném místě lídra.

Myslím si, že podpora lídra ODS bulvárnímu hulvátovi 3. kategorie není nejlepší nápad. Vlastně ... jen pokud není cílem ODS zlikvidovat.

8.12.2019 v 14:14 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 427 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4464
Roman Joch, ředitel Občanského institutu, www.obcinst.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz