Atentát to byl

7. 01. 2013 9:58:00
Atentát na spravedlnost a právní stát. Pachatelem je president Republiky. Velkorysost, mírnost a laskavost vůči zločincům jest bezcitností, tvrdostí a zlovůlí vůči jejich obětem.

Amnestie a milost jsou správným nástrojem v rukou presidenta a do ústavy patří. Justice není neomylná a milost lze vnímat jako poslední opravný prostředek. Amnestii ve správném rozsahu i jako akt odpuštění a nového začátku.

Ve správném rozsahu! Tak to tomu však nebylo ani za presidenta Havla v roce 1990, ani za presidenta Klause letos.

Jednou věcí je amnestovat drobnou kriminalitu a lidi, kteří již byli odsouzeni a nějaký čas si ve vězení poseděli. Ti spravedlnosti neunikli.

Věcí naprosto jinou je však amnestovat pachatele – či podezřelé ze – závažné ekonomické kriminality, podvodů a korupce. A to ještě před jejich případným odsouzením, během procesu, jenž uměle natahují!

To je výsměch spravedlnosti a přímý úder na právní řád.

Vysílá neblahý signál: krade-li někdo a tuneluje v luxusu své mahagonem a drahými obrazy zařízené pracovny, aniž by do telefonu musel zvýšit hlas, a je-li zadobře s presidentem, pak spravedlnosti zaručeně unikne.

Amnestovat nikoli po řádném soudním procesu a vynesení rozsudku, nýbrž v průběhu soudního procesu ještě před stanovením viny či neviny, jest aktem právního nihilismu.

Každopádně však bezohledným a škodolibým výsměchem spravedlnosti.

Zajímavé bylo sledovat obhájce presidenta Klause – hlavně ty, kteří se považují za pravicové.

Nejdřív argumentovali Evropským soudem pro lidská práva - a i to špatně; je rozdíl, když k průtahu dojde vinou státu, a když naopak umělým protahováním ze strany obviněného.

Zajímavý argument, ten tím Evropským soudem – zajímavý od zapřísáhlých eurofobů, pro které každá nadnárodní evropská instituce od ďábla (v případě Petra Hájka od Ďábla) jest!

Pak argumentovali, že president je za svou amnestii neodpovědný, leč odpovědný je premiér. Formálně částečně ano, avšak: amnestii nevymyslel a v tomto rozsahu nevyhlásil premiér (natož vláda), nýbrž president (a neznámí lidé kolem něj).

Je to presidentská amnestie, nikoli premiérská; amnestie presidenta Republiky a jako taková ona i její důsledky padají na hlavu hlavy státu. Takto to všichni vnímají a vnímat budou.

A nakonec, prý to byl akt milosrdenství a velkorysosti; president geniálně ukázal, jaké má citlivé, laskavé srdíčko.

Jenomže: velkorysost, mírnost a laskavost vůči zločincům jest bezcitností, tvrdostí a zlovůlí vůči jejich obětem.

Konservativci již téměř půlstoletí namítají, že současné trestní řády západních zemí jsou příliš mírné vůči pachatelům a (tudíž) příliš lhostejné vůči utrpení jejich obětí.

Law and Order – právo a pořádek – jest jedním ze zásadních konservativních principů, vždy, všude a napořád. Jak trapní jsou tudíž ti „konservativní“ obhájci Klause, kteří obhajují to, co je z konservativního hlediska neobhajitelné – neřád a bezpráví.

Možná president nevěděl, co dělá; možná je to jen takový roztomilý, popletený levicový „bleeding-heart liberal“.

Nebo taky ne. Možná naopak věděl velice dobře, co dělá. A – hlavně - proč to dělá!

Pak se ale nemůže divit, zapíše-li se do dějin a paměti mnohých především coby ex-president podvodníků a tunelářů.

Publikováno 6.1.2013 na ceskapozice.cz

Autor: Roman Joch | pondělí 7.1.2013 9:58 | karma článku: 25.91 | přečteno: 1708x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Vítejte v době teroru většiny menšinami!

Žijeme ve velmi zvláštní době, v níž se jevy, stojící mimo normu, začínají prosazovat jako norma pro celou společnost. Na základě toho se ale pak relativně normální společnost, stává sama postupně nenormální.

24.6.2019 v 14:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Beata Krusic

Tajemný proutník

Muž, o kterém se dnes zmíním, patřil k absolutní špičce ve svém oboru. Už jako malou holku mě k němu přitáhlo "cosi" tajemného a neosvětleného, vyzařující z jeho bytosti.

24.6.2019 v 13:17 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 294 | Diskuse

Olga Pavlíková

Pochopí někdy Bureš, vo co go?

„Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to“, cituji ze záhlaví článku uvedeného v závěru blogu slova našeho premiéra.

24.6.2019 v 12:54 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 478 | Diskuse

David Vlk

Díky pane Svěráku a Vy ostatní.

O Češích se vždycky říkalo, že jsou to takoví knedlíkáři, co sedí doma a nechají si toho hodně líbit. Že prostě nadřazují svůj smradlavý klídek a teplíčko za věci veřejné.

24.6.2019 v 8:46 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 1227 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

23.6.2019 v 23:53 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4458
Roman Joch, ředitel Občanského institutu, www.obcinst.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz